Dlaczego piramida finansowa jest oszustwem?
Piramida finansowa jest nietrwałym modelem biznesowym: zasadniczo działa poprzez gwałtowne dodawanie nowych członków, aż do momentu, gdy ich liczba staje się tak absurdalna, że system się załamuje. Może, ale nie musi dojść do sprzedaży produktu, ale informacje o biznesie są często celowo powierzchowne i mylące.
Przynętą piramid finansowych są zawsze wielkie obietnice: „zarabiaj pieniądze bez wychodzenia z domu”, „podwajaj swoje inwestycje” i „gwarantowane zyski w bardzo krótkim czasie” – wszystkie sformułowania, które pojawiają się jako przynęta dla małych inwestorów.
Dlaczego nazywa się to piramidą?
Pojęcie „piramidy” pochodzi od formatu, na którym model jest zaprojektowany: zaczyna się od sprzedawcy na szczycie, który zaprasza grupę członków do inwestowania na niższy poziom. Każda osoba na tym etapie jest odpowiedzialna za rekrutację nowych członków, którzy będą na kolejnym, niższym poziomie, itd. W miarę jak każdy nowy członek dokonuje początkowej inwestycji, niższe szczeble wspierają wyższe, dzięki czemu pieniądze wędrują ku górze. Piramidy finansowe nie są nowym zjawiskiem. Poznaj sylwetkę Charles’a Ponzi – ojca, wynalazcy piramid finansowych.
Często terminy takie jak „marketing wielopoziomowy” (legalny model biznesowy, ale który może służyć jako przykrywka dla piramidy), pojawiają się w tym biznesie, aby pozostać niezauważonym.
Dlaczego piramida finansowa jest niezrównoważone i nie działa?
Po prostu, ponieważ na świecie jest skończona liczba ludzi. Aby utrzymać się, piramida finansowa musiałaby rosnąć w nieskończoność i rekrutować nowych członków w nieskończoność. Na przykład w schemacie, w którym każda osoba musi zaangażować sześć innych osób, reguła postępu geometrycznego pokazuje, że:
- Do poziomu 9 potrzeba 10 milionów członków;
- Poziom 11 wymagałby około 360 milionów uczestników
- Na poziomie 13 nie byłoby wystarczająco dużo ludzi na planecie, aby wygenerować ten krok.
Nawet biorąc pod uwagę mniej skomplikowane piramidy, jeśli na przykład program wymaga od każdego uczestnika, aby zaprosił tylko do dwóch członków, rekrutacja jest łatwiejsza, ale zwrot finansowy przebiega wolniej. Koniec końców, wynik jest taki sam.
Innymi słowy: piramidy finansowe zawsze pękają. Gdy tylko przestają dołączać nowi członkowie, niemożliwe staje się pokrycie wynagrodzeń na wyższych poziomach. Z tego powodu są one uważane za oszustwo i przestępstwo.
Piramidy finansowe celowo nie ujawniają swoich informacji, takich jak źródło dochodów firmy i sposób, w jaki uczestnicy zarabiają pieniądze. Dlatego nie zaleca się przyłączania się do „systemu biznesowego”, który nie może ujawnić takich podstawowych faktów.
Zarabianie pieniędzy łatwo, szybko i przy niewielkim nakładzie pracy to formuła, która nie wymaga wiele wysiłku, aby zrozumieć, że jest kłamstwem. Ale wiele osób woli zaufać na ślepo, nawet bez zrozumienia mechaniki biznesu i inwestują swoją pieniądze wyłącznie na podstawie zaufania do rekrutera.