Fundusze inwestycyjne – coś więcej niż lokata i dużo więcej niż ROR
Jak zarobić na inwestycji? Jest kilka ofert bankowych, które umożliwiają klientom zarobić na swoich oszczędnościach. Można je pogrupować – do poziomu pierwszego należą rachunki oszczędnościowe.
Opis produktów inwestycyjnych w banku
To zwykłe rachunki, na które pracodawca przelewa nam wynagrodzenie, a my płacimy z nich kartą w sklepach lub robimy przelewy.
Rachunki z zasady nie są oprocentowane, ale zdarzają się przypadki, że ulokowane na nich środki generują jakiś minimalny, symboliczny wręcz zysk. Drugi poziom – to lokaty bankowe – narzędzia umożliwiające uzyskanie określonego umową zysku procentowego za dany rok ulokowania na nich środków pieniężnych. Nie są to zyski ogromne, ale stałe i pewne. Dla osób, które mają ochotę zyskać więcej, są fundusze inwestycyjne – to już trzeci poziom, i na pewno warty zapoznania się z zasadami, jakie tu rządzą.
Kilka słów o funduszach inwestycyjnych
Fundusze inwestycyjne to różnorodnie skomponowane pakiety papierów wartościowych np. akcji i obligacji. Jeśli chodzi o akcje i obligacje, to świetnie są one opisane przez redaktorów na blogu www.gieldy.pl. Formowane są w pakietach mniej lub bardziej ryzykownych, ale co za tym idzie – mogących przynieść mniejsze lub większe korzyści. Ponieważ rynek papierów wartościowych jest niezwykle płynny – wartość posiadanych funduszy inwestycyjnych może okresowo wahać się nawet znacznie. Cierpliwość i opanowanie inwestora może mu jednak przynieść ponadprzeciętny zysk.
Możliwości inwestowania jest wiele. Obeznanie w temacie pozwoli każdemu ulokować swoje oszczędności w sposób, który najlepiej sprzyja jego oczekiwaniom i mentalności – zależnie od tego, czy woli pewniejszy, ale mniejszy zysk, czy też możliwość sporych korzyści finansowych przy podjęciu minimalnego ryzyka.