Odpowiedz na te pytania, aby wreszcie zacząć oszczędzać pieniądze?
Bądź ze sobą szczery, jeśli chcesz znaleźć klucz do dobrobytu finansowego.
Ile wydajesz?
Aby zaoszczędzić pieniądze, trzeba więcej zarabiać, a mniej wydawać — jest to truizm. Nie każdy jest dobry w tej pierwszej dziedzinie, a wiele osób nie docenia tej drugiej. Często pojawia się złudzenie, że pieniędzy wystarcza tylko na jedzenie i opłaty eksploatacyjne, a więc nie ma czego oszczędzać. Nie wyciągaj jednak pochopnych wniosków.
Jeśli przez co najmniej kilka miesięcy nie rozliczyłeś się ze wszystkich swoich dochodów, nie masz pojęcia, ile wydajesz i czy możesz oszczędzać. Z tego względu warto też zasięgnąć porady na ploteczek.pl, gdzie poznasz m.in. 10 najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy.
Należy śledzić swoje wydatki, aby zrozumieć ich strukturę. Nie wystarczy robić tego w sposób „wielkoformatowy”. Na przykład wszystkie wydatki na zakupy w supermarkecie umieszczasz w kategorii artykułów spożywczych i uważasz, że są one uzasadnione. A potem okazuje się, że tylko 30 procent tej kwoty wydano na mięso, produkty zbożowe i warzywa, a resztę na czekoladę, ciastka, napoje gazowane i alkohol.
Zacznij prowadzić inwentaryzację, a wiele się o sobie dowiesz.
Ile zarabiasz?
Najprostszym sposobem jest pomnożenie pensji przez 12, czyli liczbę miesięcy, i obliczenie rocznego dochodu. Liczba ta nie jest jednak w pełni zgodna z rzeczywistością. Dokonuje się korekty wynagrodzenia za urlop, które jest obliczane na podstawie średnich zarobków. Być może otrzymałeś premię lub ulgę podatkową za ten rok. Aby zrozumieć rzeczywistą sytuację, warto wziąć pod uwagę wszystkie niuanse.
Ile pieniędzy potrzebujesz na podstawowe potrzeby?
Zdecyduj, które wydatki są dla Ciebie niezbędne. Następnie oblicz swoje wydatki w oparciu o kilka strategii, na przykład:
Jaka jest minimalna kwota, za którą można przeżyć, nie głodując i nie popadając w długi?
Ile potrzeba, aby żyć wygodnie, nie przeciążając się, ale też nie przepłacając?
Ile pieniędzy potrzeba, aby żyć w luksusie?
Optymalna jest druga strategia: pomaga ona znaleźć równowagę między powściągliwością a wygodnym życiem, oszczędzaniem a rozsądnym oszczędzaniem. Pierwszy rysunek pomoże dostrzec rzeczywiste potrzeby, a ostatni pomoże zrozumieć, do czego należy dążyć.
Możesz modelować dla siebie dowolną liczbę scenariuszy. Najważniejsze to zrozumieć, dlaczego się to robi.
Jak i po co prowadzić budżet?
Informacje o dochodach i wydatkach są same w sobie interesujące, ale bezużyteczne, jeśli się ich nie wykorzysta w praktyce. Informacje te są potrzebne do sporządzenia budżetu miesięcznego i rocznego. Szczegółowy plan finansowy pomoże uwzględnić wszystkie większe i mniejsze wydatki, przewidzieć wydatki na rozrywkę i działanie siły wyższej oraz, oczywiście, zacząć oszczędzać.
Jak oszczędzać bez uszczerbku dla jakości życia?
Niektórzy podchodzą do sprawy radykalnie: postanawiają kupować najtańsze rzeczy, ograniczać się we wszystkim. I to jest błąd. Życie stanie się nie do zniesienia, a tego nie powinno się uzyskiwać dzięki oszczędnościom.