Kilka słów o lokatach bankowych
Warto mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę. Zalety odkładania pieniędzy jesteśmy w stanie docenić dopiero w trudnych czasach. Podstawowym produktem finansowym, który służy do oszczędzania jest lokata bankowa. Jest to produkt, który aktualnie stracił nieco na popularności. Ma na to wpływ oprocentowanie lokat bankowych, które jest znacznie niższe od inflacji. Analitycy spodziewają się jednak podwyższenia takiego oprocentowania w przyszłości. Lokaty bankowe mogą więc znowu stać się modne. Warto więc wiedzieć o tym produkcie bankowym więcej.
Jakie mamy rodzaje lokat bankowych?
Podstawowym kryterium podziału lokat jest czas ich trwania. Możemy tutaj wyróżnić lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. W części wiodących banków możliwe jest założenie lokaty nawet na jeden dzień. W przypadku lokat długoterminowych czas ich trwania będzie wynosił co najmniej rok. W przypadku, w którym klient banku ma do zdeponowania większą kwotę możliwe jest wynegocjowanie warunków lokaty, w tym okresu jej trwania.
Pamiętajmy jednak również o zachowaniu bezpieczeństwa podczas bankowości online. Raczej nie chcemy stracić oszczędności życia w taki sposób, jak zrobił to mieszkaniec Siedlec. O tamtej sprawie przeczytamy na stronie siedlceinfo.pl.
Czy od zysku na lokacie należy zapłacić podatek?
Na to pytanie odpowiedź jest twierdząca. Zyski z lokat są obarczone koniecznością zapłacenia podatku. Jest to tak zwany podatek Belki. Jego stawka wynosi 19%. Kwota podatku do zapłaty wyliczana jest wyłącznie z zysku, jaki został osiągnięty na lokacie. Nie zapłacimy podatku od całości lokaty, lecz jedynie od tej części, która stanowi nasz profit. Nie musimy również troszczyć się o spełnienie warunków formalnych. Podatek Belki jest potrącany automatycznie a jego płatnikiem jest bank prowadzący lokatę.
Oprocentowanie lokaty bankowej
Od czego zależy oprocentowanie lokaty bankowej? Jest to zależne od stóp procentowych, które ogłasza w swoich komunikatach Rada Polityki Pieniężnej. Podwyższenie stop bazowych przez RPP skutkuje podwyższeniem oprocentowania kredytów. W ślad za nim idzie jednak zazwyczaj podwyższenie oprocentowania produktów oszczędnościowych, takich jak konta oszczędnościowe czy też lokaty bankowe. Warto jednak pamiętać, że w przypadku lokat bankowych obowiązuje zazwyczaj stałe oprocentowanie lokaty przez cały okres jej trwania.
Podsumowując, lokaty bankowe są popularnym produktem oszczędnościowym. Łatwość ich założenia bez konieczności wychodzenia z domu sprawia, że jest to ciekawy sposób na ulokowanie swoich nadwyżek finansowych.